۱۳۹۳/۱۲/۲۸

کمپ مرگ بشار اسد یا سلاخ‌ خانه ی 601نشریه ی زمان‌ الوصل عکسهای تکان‌ دهنده‌ ی جدیدی از اجساد قربانیان شکنجه در زندان های حکومت سوریه منتشر کرده است. (18+ لینک حاوی تصاویر بسیار دلخراش: http://zamanalwsl.net/news/59034.html)
 

 این سری که بخشی منتشر نشده از آرشیو عکس 55 هزار عددی "قیصر" (یا آنطور که رسانه های خارجی او را می‌ شناسند، سزار) از اجساد 11 هزار شکنجه شده در زندان های سوریه است، تفاوتی با موارد قبلی دارد و اینبار اجساد کودکان و زنان را نیز شامل می شود. بدن‌ های سوراخ سوراخ از آتش سیگار، دنده‌های بیرون زده از فرط گرسنگی، سوختگی‌ های شدید روی دست و پاها و بریدگی‌ های عمیق روی پوست تا حدودی نشان می‌ دهد که چه بر زندانیان گذشته است. با انتشار عکسها کمپینی برای شناسایی صاحبان اجساد به راه افتاده است و عدّه‌ ای که تا کنون شناخته شده‌ اند پس از دستگیری طی سالهای پیش توسط ارتش، خبری از آن‌ها در دست نبود و مفقود الاثر حساب می‌ شدند یا آدم های شاغل در ارتش (پرسنل نظامی) خبر مرگ آنها را پنهانی به خانواده‌ ها رسانده‌ بودند.
در تمام مدت زمانی که اجساد از زندانهای نظامی سراسر سوریه به پایگاه پزشکی قانونی ارتش موسوم به 601 در دمشق آورده می‌ شدند، برای آخرین مرحله ثبت و کُد بندی پیش از دفن در گورهای دسته‌ جمعی، "قیصر" [نام مستعار] در اینجا کار می‌ کرد و بعد از دو سال توانست نسخه‌‌ ای از عکس های گرفته شده را به طور پنهانی همراه خود از کشور خارج کند. اما نکته‌ ای که در این مجموعه‌ ی جدید تصاویر به چشم آمد این بود که سرانجام عکسی از اجساد در محوطه و نمای باز حیاط این پایگاه (مشهور به "کمپ مرگ اسد" یا "سلاخ‌ خانه ی 601") منتشر شد و این امکان فراهم آمد که با کمک تصاویر ماهواره‌ ای، پایگاه با نمای حضور جانباختگان به طور دقیق مکان‌ یابی شود.
در واقع این مرکز به قدری به محل سکونت فعلی رئیس‌ جمهور نزدیک است که اگر بشار اسد در بالکن کاخ ریاست جمهوری در دامنه‌ ی کوه قاسیون می‌ ایستاد، می‌ توانست مستقیم با چشم داخل حیاط پایگاه را ببیند! (منبع: گزارش جنگ در سوریه و عراق)