۱۳۹۴/۰۲/۲۴

نااُمیدی مزدوران افغانیِ دستگیر شده در سوریه از جمهوری اسلامی و سپاه ... "از بشار اسد، از فاطميون می خواهيم كه ما را مبادله كنند""از بشار اسد، از فاطميون می خواهيم كه ما را تبادله كنند"

در ويدئويی كه از سوی مخالفین سوریِ وابسته به ارتش آزاد در استان درعا منتشر شده است، ٤ افغان عضو تيپ فاطميون سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که در جریان درگیری در حومه ی بصر الحریر اسير شدند، درخواست مبادله ی خود را مطرح می کنند. این افراد حيدر محمدی، سخی ميرالله قلی، عنايت حسينی و عباس وفايی هستند.
همانطور که در گزارش پیشین نشریه ی اشپیگل آلمان خواندید (http://a3mooon2020.blogspot.com/2015/05/blog-post_13.html) طرف ایرانی تا کنون حاضر نبوده بر سر آزادی افغان‌ های زنده‌ ی اسیر وارد مذاکره شود و تاکنون اگر موردی بوده بر سر تبادل جنازه ی افغان‌ ها (تنها در صورت پُر شمار بودن اجساد) اتفاق افتاده.
درباره ی نظامیان با ملیت های سوری، ایرانی و لبنانی‌، با توجه به فرد دستگیر شده و هویت او آنچه در اينگونه موارد درخواست می شود معمولاً معاوضه ی اسيران با زنانی است كه در زندان‌ های حكومت سوريه محبوس هستند و همچنین اجساد نیروهایی که در دست ارتش سوریه باقی مانده اند. گروه الويه الفرقان زیر شاخه ی ارتش آزاد دو ماه پيش در بيانيه ی خود اعلام كرد جسد عباس عبداللهی عضو كشته شده سپاه پاسداران را كه در دست دارد، حاضر است با زنان اسیر در زندانهای حکومت سوریه مبادله كند (http://eldorar.com/node/69894). سه هفته پيش نیز 2 زن و 1 پسر نوجوان كه در زندان اسد بودند در جريان يكی از همين مبادله‌ ها آزاد شدند (فیلم: https://www.youtube.com/watch?v=gHeoPBFaBhI). دو روز پیش نیز گروه فیلق‌ الاول زیر شاخه ی ارتش آزاد توانست 2 زن اسیر اهل درعا را در جریان مبادله با نظامیان ارتش سوریه آزاد کند (فیلم: https://www.youtube.com/watch?v=4hbpTn5f-Uk). | منبع