۱۳۹۴/۰۹/۱۲

"پوتین" جهان را احمق فرض کرده یا خودش را؟! گاف ها و سوتی های جدید وزارت دفاع و رسانه های روسیه در مورد تحولات سوریه


30 نوامبر 2015 | نقشه ی پراکندگی درگیریها و نقاط تحت کنترل توسط گروه های مختلف درگیر در سوریه (منبع: ویکی پدیا)

رژیم بشار اسد (دولت): قرمز - شورشیان سوری: سبز - کُردها: زرد - جبهه النصره: سفید و آبی - دولت اسلامی (داعش): سیاه


نقشه ی زیر (بزبان روسی!)، در لینک منتشر شده توسط وزرات دفاع روسیه و شبکه ی RT روسیه (02 دسامبر 2015) وجود دارد (در لینک و خبری تحت عنوان مستنداتی از تجارت نفتی ترکیه با داعش). مقایسه ی 2 نقشه ی بالا و پایین (بزبان روسی) (لااقل در مورد سوریه) بقدری تناقض گوئی های روسیه را نشان می دهد که حتی در صورت قبول ادعاهای ساده لوحانه و کودکانه ی روسها علیه ترکیه، این اقدام (احتمالی!) ترکیه و داعش (قاچاق نفت از سوریه به مقصد ترکیه) بدون هماهنگی و همکاری مستقیم یا غیر مستقیم رژیم بشار اسد، کُردهای سوریه (که با روسیه روابط خوبی دارند، همزمان در چند جبهه می جنگند و از همه مهم تر، داعش بزرگترین دشمن آنها بشمار می رود) و حتّی مخالفان رژیم بشار اسد (که از قضا همزمان با داعش، رژیم بشار اسد و بخشی از کُردهای سوریه بشدت درگیر هستند - خصوصاً این اواخر همزمان با داعش و گروهی از کُردها، زیر شدیدترین حملات هوایی روسها در حومه ی شمالی حلب، مشغول نبردهای سنگین هستند) غیر ممکن است.

بررسی مسیرهای (ادعا شده توسط روسیه) انتقال نفت داعش به ترکیه:
 
فلش بزرگ آبی رنگ سمت راست: در مورد نفت عراق می باشد و در بحث ما نمی گنجد. گرچه بر اساس این نقشه (سیاه: داعش،
قرمز: مناطقی که هیچگاه داعش موفق نشد به آنها دست یابد، بنفش: مناطق آزاد شده از دست داعش قبل از 3 ماه پیش، سبز: مناطق آزاد شده از دست داعش در سه ماه اخیر)، و با علم به موجود نبودن هیچگونه مرز زمینی مشترک بینِ مناطق تحت تصرف داعش با کشور ترکیه، انتقال نفت استخراج شده بوسیله ی داعش به ترکیه، بدون همکاری و نظارت دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان عراق، کاملاً و اساساً غیر ممکن است (منبع نقشه ی زیر).
فلش بزرگ آبی رنگ وسط: تروریست های داعش، ترکیه یا قاچاقچیان سوخت وابسته شان، طبق ادعای روسیه، محموله های نفتی را یا باید از میان یکی از سرسخت ترین، قدرتمند ترین و بزرگترین دشمنان خود (یعنی کُردها که روابط خوبی با روسیه دارند) عبور دهند، و یا برای رسیدن به مقصد پرواز کنند!!!

فلش بزرگ آبی رنگ سمت چپ: این مسیر، احمقانه و در عین حال ساده لوحانه ترین مسیر مورد ادعای روسها می باشد. انتقال نفت توسط داعش، ترکیه یا قاچاقچیان سوخت وابسته شان، از این نقاط که مناطق تحت کنترل رژیم بشار اسد، مخالفان حکومت بشار اسد و کُردهای سوریه را در بر میگیرد، عجیب ترین! اظهار نظر روسهاست. ادعای انتقال نفت (و قاچاق مشتقات حاصل از آن) از این مسیر که 3 دشمن (و شاید حتی بیشتر از 3 دشمن!) سرسختِ همدیگر وجود دارد، بسیار ساده انگارانه است، مگر اینکه بمانند مسیر فوق محموله های نفتی داعش باید صدها کیلومتر پرواز کنند تا به ترکیه برسند!!!

ولادیمیر پوتین که از سرنگونی جنگنده ی متجاوزِ سوخوی - 24 اَش توسط نیروی هوایی ترکیه بشدت عصبانی و سرخورده شده، این روزها (بخصوص پس از حمایت کامل کشورهای تاثیر گذار جهان و از جمله اعضای ناتو از ترکیه؛ لینک مرتبط 1، لینک مرتبط 2، لینک مرتبط 3) اقدام به اقدامات احساسی می نماید (لینک مرتبط) پس از رسوایی روسها در انتشار عکس پسر اردوغان با دو! رهبر! داعش! (که در واقع آن 2 نفر، دو برادر رستوران دار استانبولی بودند) و انتشار اسنادِ شُبهه ناکی که روسها آنها را بعنوان مستنداتشان از تجارت نفتی ترکیه با داعش، قلمداد کردند (نمونه هایش را در اینجا و اینجا ببینید!!!)، ادامه ی این رویه ی مذبوحانه ی روسیه چندان شک برانگیز به نظر نمی رسد! خاطر نشان می شود، قبل از آنکه آمریکا این اتهام جدید روسیه را رد کند، مدتی پیش جان کری از هماهنگی حکومت سوریه با داعش و خرید نفت از این گروه تروریستی و جنایتکار و داد و ستد با آن، سخن به میان آورده بود؛ سپس با گذشت مدتی ایالات متحده چند فرد و نهاد را به خاطر کمک به دولت بشار اسد (و کمک به خرید نفت از داعش) تحریم کرد. حتی آلمان هم که بنوعی یک کشور بی طرف و محافظه کار در جریان بحران سوریه بشمار می رود، در 02 دسامبر 2015، از وجود شواهد انکار ناپذیری از خریدن نفت از داعش توسط رژیم بشار اسد، سخن به میان آورد! (علاوه بر این موارد، اردوغان: ترکیه اسنادی دارد که ثابت می کند روسیه دست اندرکار و دخیل در تجارت نفت داعش استمنبعِ عکس پایین.


طی روزهای اخیر، این عدم شفافیت روسیه باعث واکنش جان کری شده است! وی از روسیه خواسته بر جنگ علیه داعش تمرکز کند و صداقت نشان دهد. آمریکا همواره و در چندین نوبت اعلام کرده است که روسیه بجای داعش، مخالفان بشار اسد را هدف قرار می دهداینجا و اینجا). از طرف دیگر مخالفان بشار اسد هم عمدتاً معتقدند که روسیه در حداقل موارد ممکن، تروریست های جنایتکار داعش را هدف قرار می دهد و با مورد حمله قرار دادن غیرنظامیان سوری و نیروهای معتدل اپوزیسیون سوریه (از جمله ارتش آزاد سوریه) به جای نابودی تروریست های اسلامگرای افراطی (نظیر داعش و حتی جبهه النصره)، فقط و فقط بدنبال حفظ بشار اسد در مسند قدرتِ سوریه است.
بنظر می رسد تلاش برای القای موجود بودن و در واقع وجود داشتن! این مسیر (فلش بزرگ آبی رنگِ سمت چپ) به دنیا، توسط رسانه ها و دولت روسیه (سازمان های اطلاعاتی و نظامی ولادیمیر پوتین)، در راستای قبولاندن این توهم و دروغ به جهان است که ترکیه برای حفاظت از تجارت نفت با داعش جنگنده ی روسی را سرنگون کرده است! توجیه مسخره ای که ولادیمیر پوتین به بهانه ی آن روستاها، شهرها و مناطق عمدتاً مسکونی و غیرنظامی را که در قسمت های تحت کنترل مخالفان بشار اسد واقع شده اند (و هیچگونه نیروی داعشی در آنجا وجود ندارد؛ از جمله شمال لاذقیه ی سوریه در مجاورت مرز ترکیه و مکانی که سوخوی - 24 متجاوزِ روسی توسط اف - 16 های ارتش ترکیه سرنگون شد)، بمباران کرده و هدف قرار می دهد.


قضاوت با شما!