۱۳۹۱/۰۶/۱۲

آخر و عاقبت حمایت از قصاب سوریه ... رسوایی و بی آبرویی جمهوری اسلامی حتی در میان فلسطینی ها | شبکه حکومتی و وابسته العالم (متعلق به صداوسیما) اعتراف کرد : تیرگی روابط ایران و حماس به خاطر قتل عام مردم سوریه توسط بشار اسد


کلمه: معاون رییس دفتر سیاسی جنبش حماس از تیره شدن روابط این جنبش با ایران به سبب قتل عام ملت سوریه توسط نظام دمشق و موضع تهران در این زمینه خبر داد.

موسی ابومرزوق در گفت وگو با الوطن العربی حمایت این جنبش از ملت سوریه و مخالفتش با سرکوب و قتل این ملت توسط نظام بشار اسد رییس جمهوری سوریه را مورد تاکید قرار داد.
به گزارش کلمه، جالب است که این خبر را پایگاه خبری شبکه العالم، وابسته به صداوسیما، نیز منتشر کرده و در ادامه آن آمده است: رهبران حماس مدتی پس از آغاز اعتراضات در سوریه به صورت مخفیانه دمشق را ترک کرده و در برخی پایتخت‌های عربی مستقر شدند.
العالم سپس بلافاصله موضع خود را به این گزارش افزوده و ادعا کرده که این کار با کمک ۷۰۰ میلیون دلاری قطر و عربستان و برای ضربه زدن به محور مقاومت صورت گرفته است.
در ادامه گزارش شبکه وابسته به صدا و سیما آمده است: در حالی که هیچ کشوری حاضر به پذیرش همه رهبران حماس نبود، خالد مشعل رییس دفتر سیاسی حماس راهی دوحه پایتخت قطر شد و ابومرزوق به قاهره رفت. به نظر می‌رسد که رهبران حماس به دلیل گرایش‌های اخوانی خود، با نادیده گرفتن همه خدمات و کمک‌های نظام سوریه به آنها، پس از سرنگونی مبارک در مصر امیدوارند که حامیان جدیدی به جای ایران و سوریه پیدا کنند.
در همین حال، ابومرزوق گفت: رابطه حماس و مصر از زمان ریاست جمهوری محمد مرسی بسیار تقویت شده است، خصوصا که مصر در سایه نظام جدید با قدرت از مساله فلسطین دفاع می کند.
در این میان پایگاه خبری محیط در گزارشی از درخواست اخوان‌المسلمون مصر از جنبش حماس برای قطع روابط خود با ایران خبر داد، درخواستی که العالم در تحلیل آن نیز نوشته است: [این درخواست] با توجه به سخنان اخیر ابومرزوق خیلی دیر بیان شده و عملاً ایران و حماس اکنون رابطه‌ای ندارند و ایران باید به دنبال جایگزینی برای آنها باشد.
معاون رییس دفتر سیاسی حماس در بخش دیگری از گفت وگو، اتهامات وارده مبنی بر دست داشتن فلسطینیان در حمله به سربازان مصری در سینا که به کشته شدن ۱۶ نفر از آنان انجامید را رد کرد و اسراییل را با این حمله مرتبط دانست.
ابومرزوق همچنین طرف های خارجی را عامل توقف پرونده آشتی ملی فلسطینیان و برگزارنشدن نشست های حماس و فتح دانست.