۱۳۹۱/۰۶/۰۵

سند ارسال اسلحه از ایران به سوریه در شورای امنیت | انتقاد از برخی شیوه های مخالفان مسلح بشار اسد

یونگه ولت - ترجمه رضا نافعی : «جفری فلتمان» از همان زمان که سفیر آمریکا در تل آویو بود (۱۹۹۵ ـ ۱۹۹۸) بعنوان معمار سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه شناخته شد. او اینک بعنوان دیپلمات برجسته سیاست خود را در سازمان ملل  ادامه می دهد. وظیفه رسمی او در ماموریت تازه ای که  از ژانویه ۲۰۱۲ به او محول شده، ــ معاون دبیرکل سازمان ملل متحد برای امور سیاسی ــ، این است که مانع پیدایش چالش های سیاسی گردد و یا آنها را تقلیل دهد. اما او این ماموریت را آنگونه که خود می خواهد قرائت و تفسیر می کند. روز چهارشنبه، فلتمان سندی به شورای امنیت ارائه کرد که گویا ارسال اسلحه از ایران به سوریه را اثبات می کند. با این باصطلاح سند اثبات می شود که ایران قطعنامه ۱۷۴۷ را که طبق آن صدور اسلحه از ایران ممنوع بوده نقض کرده است. فلتمان در مورد ارسال اسلحه از عربستان، قطر و دیگر کشورها برای شورشیان خاموش می ماند.
سیاست این دیپلمات رویاروئی و درگیری است و این سیاست او بویژه از دورانی که سفیر آمریکا در لبنان بود (۲۰۰۴ ــ ۲۰۰۸) شناخته شده است. گفته می شود فلتمان بلافاصله پس از پایان ماموریتش در لبنان با «بندار بن سلطان» مشاور امنیتی عربستان سعودی که تا سال ۲۰۰۵ سفیر آن کشور در آمریکا بود به تدارک نقشه شورش مسلح در سوریه پرداخته است. بخشی از آن نقشه قاچاق گسترده اسلحه به سوریه و آرایش گروههای مزدور در کشورهای همسایه و تامین منابع مالی برای هزینه آنها بوده است. به قرار مشهود همین نقشه است که از آغاز ناآرامی ها در سوریه، از مارس ۲۰۱۱ تا کنون، به اجرا در آمده است. بندار بن سلطان چند روز پس از عملیات انفجاری در دمشق و کشته شدن چند تن از بر جستگان سیاسی سوریه در ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲ ارتقاء مقام یافت و به ریاست سازمان امنیت عربستان سعودی منصوب گشت.
در همین احوال فرانسه مبتکر کوشش برای کنار راندن سازمان ملل گشته است. ژان ایو دریان وزیر دفاع فرانسه، روز پنجشنبه در پاریس اظهار داشت گرچه  شورای امنیت سازمان ملل تصمیم نگرفته سوریه را منطقه ممنوع برای پرواز اعلام کند ولی فرانسه حاضر است بخشی از خاک سوریه را منطقه  ممنوع پرواز اعلام کند، مشروط بر این که چند کشور در تحقق این طرح شرکت کنند. در همان روز نظامیان و امنیتی های آمریکا و ترکیه  برای مشاور در باره  ادامه اقدامات علیه سوریه، در آنکارا با یکدیگر دیدار کردند. گویا پنتاگون مشغول تهیه طرحی برای اعزام نیروهای ویژه به سوریه برای منهدم کردن و یا ربودن سلاحهای شیمیائی سوریه است.
در حال حاضر شهر حلب هنوز صحنه زد و خورد میان  نیروهای متعارف نظامی و گروههای شورشی است. به قرار مشهود شورشیان با کمک و مقاومت مردم از مرکز شهر رانده شده اند. نیروهای نظامی سوریه در روزهای گذشته موفق شده اند با محاصره کامل شهر حلب راههای ارتباطی نیروهای مخالف اسد را با خارج، بکلی قطع کنند. گرچه در پی حمله شدید نیروهای دولتی بخش اعظم مراکز بریگادهای اسلامی که پیرامون شهر حلب متمرکز بودند، بکلی منهدم گشتند، ولی هزینه سنگینی  نیز به مردم غیر نظامی تحمیل شد.
با گذشت زمان بتدریج اطلاعات بیشتری از جزئیات شیوه هائی که شورشیان بکار می برند از پرده بیرون می افتد.  روزنامه نگاران غربی ماههاست که همراه گروههای شورشی هستند اما نه تنها در بسیاری از موارد منش این گروهها را نادیده می گیرند بلکه از پرچم سیاه القاعده که در بسیاری از عکس ها دیده می شوند نیز سخنی به میان نمی آورند. اینک دو تن از روزنامه نگاران نیویورک تایمز گزارشی در باره  گروه موسوم به « شیران توحید » که پیرامون شهر حلب عملیات می کردند منتشر ساخته اند. بر اساس نوشته آنها  گروه «شیران توحید» روزی به یکی از اسیران خود بنام  ابو حلال خبر می دهند که قرار است او را با یکی افراد خود مبادله کنند. قرار بر این است که مبادله در یک قرارگاه کنترل نظامی صورت گیرد. ابو حلال را با چشم بسته در اتوموبیلی می نشانند. او نمی تواند ببیند که آن ماشین حامل بمب های گوناگون بوزن ۳۰۰ کیلو گرم است. قرار است وقتی اتوموبیل به قرارگاه کنترل نظامی رسید با دستگاه کنترل از راه دور منفجر شود. شورشیان اتوموبیل حامل بمب ها را خود تا نزدیکی قرار گاه می رانند. آنگاه چشم اسیر را باز و او را آزاد می کنند. یک از شورشیان تعریف می کند که : اسیر شاد و خوشحال پا را رو گاز می گذارد تا بسرعت خود را به قرار گاه برساند. اسیر شانس می آورد، زیرا دستگاه انفجار از راه دور عمل نمی کند و نقشه بهم می خورد.